Jednym z celów szczegółowych projektu „Obserwator rynku pracy regionu jeleniogórsko - legnickiego" jest ustalenie oczekiwań pracodawców odnośnie pożądanych kompetencji pracowniczych w wybranych zawodach.

Cel ten zostanie osiągnięty poprzez przygotowanie opisów czterech zawodów - technika ekonomisty, technika hotelarstwa, mechanika pojazdów samochodowych i fryzjera (z uwzględnieniem profilów poszukiwanych pracowników w odniesieniu do potrzeb rynku pracy i profilów absolwent/uczeń w odniesieniu do edukacji zawodowej).

Opisy zawodów opracowane zostaną na podstawie badań oraz na podstawie analizy dokumentacji zastanej.

Pragniemy spojrzeć na zawody z trzech perspektyw - pracodawcy zatrudniającego w wybranym zawodzie, pracownika oraz przedstawiciela szkoły kształcącej w zawodzie

Wśród wykorzystywanych w projekcie metod badawczych znalazły się:

  • indywidualne wywiady pogłębione (dot. sytuacji w zawodach oraz dot. prognozowanych zmian w zawodach)
  • obserwacje pracowników podczas wykonywania typowych czynności zawodowych,
  • zogniskowane wywiady grupowe.

Konstrukcja opisów zawodów pozwoli na:

  • lepszą weryfikację uzyskanych informacji (wypowiedź jednego respondenta weryfikuje wypowiedzi pozostałych),
  • uchwycenie specyfiki oczekiwań pracodawcy wobec pracownika,
  • precyzyjne określenie kompetencji niezbędnych do pracy w zawodzie / na stanowisku pracy
  • stworzenie podstaw do dostosowywania ofert edukacyjnych do potrzeb rynku pracy

Po zakończeniu badań powstaną cztery nowe obrazy zawodów (szczegółowe opisy łączące informacje z tzw. źródeł wtórnych i badań z wykorzystaniem wywiadu), które będą Państwo mogli pobrać ze strony internetowej projektu.


31.12.2010


Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z OPISAMI ZAWODÓW technika ekonomisty, technika hotelarstwa, mechanika pojazdów samochodowych i fryzjera, które powstały jako jedne z efektów realizacji projektu „Obserwator rynku pracy regionu jeleniogórsko – legnickiego”. 
Mamy nadzieję, że wnioski z badań prowadzonych w ramach projektu, umożliwią placówkom kształcenia zawodowego zmodyfikowanie programów nauczania, dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy. Przeprowadzone analizy można wykorzystać w prowadzeniu polityki gospodarczej, regionalnej, edukacyjnej, szkoleniowej oraz w formułowaniu długoterminowych strategii rozwojowych w tych obszarach.


Opisy zawodów/Raport końcowy I (pobierz)

 
   
 
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego